FACULTY OF BUSINESS AND ECONOMICS

   
 

DEPARTMENT OF ACCOUNTING AND FINANCE

   
 

LIST OF ACCEPTED STUDENTS  FOR REGULAR MSC PROGRAM

   

 

 

 

REMARK

1

Alemayehu Tolcha Kebede

M

ACCPTED

2

Amir Birhane Abiyu

M

ACCPTED

3

Belay Beyene W/Selase

M

ACCPTED

4

ENATNESH MARU

F

ACCPTED

5

Genanawu Abebe Gebeyehu

M

ACCPTED

6

Haimanot Asnake W/Abe

F

ACCPTED

7

Haptamu Tesfaye G/Wolde

M

ACCPTED

8

Mahalet Dera Dechasa

F

ACCPTED

9

Melaku Yizengawu Alemu

M

ACCPTED

10

Mesaye Kebede Hapte

M

ACCPTED

11

Mohammednur Akmel Abdela

M

ACCPTED

12

Mohmmed Haji Abdulahi

M

ACCPTED

13

MUSSIE BIRHAN

m

ACCPTED

14

Seife yitagesu

m

ACCPTED

15

Semeone Lemma Jimma

M

ACCPTED

16

Sentayehu Yeshetela

M

ACCPTED

17

TAMIRAT SAMMA

M

ACCPTED

18

Tesfaye Tadele Hailemariam

M

ACCPTED

19

Tilahun Girma Kebede

M

ACCPTED

20

Tilahun Nega Fekade

M

ACCPTED

21

TILAHUN TEREFE

M

ACCPTED

22

wondimu wondaye Teshale

M

ACCPTED

23

Wonjira Kedir Surur

M

ACCPTED

24

Wubeshet Muluget Terefe

M

ACCPTED

25

yeshiwork mamushet

F

ACCPTED

26

Arifu Altaye Guja

M

RESERVE

27

Gebremariam Malde

M

RESERVE

28

Mentesenote Tesfaye Mekonen

M

RESERVE

29

Tesfahun Belay Debele

M

RESERVE

 

 

 

 

 

 

FACULTY OF BUSINESS AND ECONOMICS

   
 

DEPARTMENT OF ACCOUNTING AND FINANCE

   
 

LIST OF ACCPTED STUDENTS FOR MSC EVENING

   

 

PROGRAM EVENING ACCEPTED

 

REMARK

1

Henok Basazen

M

ACCEPTED

2

Yeshimebet mekuria

F

ACCEPTED

3

Misganaw Dessie

M

ACCEPTED

4

Efrem Dereje

M

ACCEPTED

5

Wondimu Fikadu

m

ACCEPTED

6

Mulatu Sintayehu

M

ACCEPTED

7

Robel Kemiso

M

ACCEPTED

8

Kidist Teka

F

ACCEPTED

9

Haymanot Amare

F

ACCEPTED

10

Azene Ayalew

M

ACCEPTED

11

Kidus Zerihun

M

ACCEPTED

12

Endale Wubalem

M

ACCEPTED

13

Dereje shitahun

M

ACCEPTED

14

Genet Seifu

F

ACCEPTED

15

Bekele Bifa

M

ACCEPTED

16

Derese Haile

m

ACCEPTED

17

Betelehem Mamo

F

ACCEPTED

18

Betelehem Aragaw

F

ACCEPTED

19

Alemayo Endeshaw

M

ACCEPTED

20

Adanech mola

F

ACCEPTED

21

Ararsa Mulata

M

ACCEPTED

22

Meron Taddese

F

ACCEPTED

23

Shishig Ejigu

M

ACCEPTED

24

Ahmed Ali

M

ACCEPTED

25

Asmelash Mihirate

m

ACCEPTED

26

Merkeb Teketelew

M

ACCEPTED

27

Biniyam Gesesse

M

ACCEPTED

28

Zenebe Mekonnen

M

ACCEPTED

29

Meskerem Mekonnen

F

ACCEPTED

30

Kelemu Tila

M

ACCEPTED

31

Wogayehu Aseffa

M

ACCEPTED

32

Ayalew Aseffa

M

ACCEPTED

33

Sete Getewa

M

ACCEPTED

34

Lidya Ahmed

F

ACCEPTED

35

Daniel  G/Tsadik

M

ACCEPTED

36

Worknesh Urge

F

ACCEPTED

37

Meron Fisseha

F

ACCEPTED

38

Betelihem tsema

F

ACCEPTED

39

Yilkal Shifarew

m

ACCEPTED

40

Addisu Zewdie

m

ACCEPTED

41

Yordanos Wolde

F

ACCEPTED

42

Nuraden Nasro

M

ACCEPTED

43

Kirsnesh Molla

F

ACCEPTED

44

Nitsuh Getnet

M

ACCEPTED

45

Mihiret Degu

F

ACCEPTED

46

Dejenie Faji

M

ACCEPTED

47

Begazberkal  Tadesse

M

ACCEPTED

48

Zemede Adinew

M

ACCEPTED

49

Zemed Asmerew

F

ACCEPTED

50

Dagnew Teshalew

M

ACCEPTED

51

Derjeje Atlabachew

M

ACCEPTED

52

Meseret Dilnesa

F

ACCEPTED

53

Tsige Fantaye

F

ACCEPTED

54

Tewdros Shimalis

M

ACCEPTED

55

Eyarusalem Kebede

F

ACCEPTED

56

Rebumma Teka

M

ACCEPTED

57

Tagesse Handinew

M

ACCEPTED

58

Getachew Gebreyes

M

ACCEPTED

59

Tekalegn Legesse

M

ACCEPTED

60

Mesay Alemu

M

ACCEPTED

61

Temesgen Lemma

M

RESERVE

62

Dereje Tesfaye

m

RESERVE

63

Tsegaye Abraha

M

RESERVE

64

Meseret Ambaw

F

RESERVE

65

Rodas Fasika

F

RESERVE

66

Yeshareg Tialhun

f

RESERVE

67

Mebratu G/sillasie

M

RESERVE

68

Endegena  Getahun

M

RESERVE

69

Seblewongel Gizaw

F

RESERVE

70

Bereket Chaka

M

RESERVE

 

 

FACULTY OF BUSINESS AND ECONOMICS

 

 

 

DEPARTMENT OF ACCOUNTING AND FINANCE

 

 

 

LIST OFACCPTED STUDENTS MSC WEEKEND

 

 

 

PROGRAM WEEKEND

 

REMARK

1

Abebaw Abera Emrie

M

ACCPTED

2

ABIY ASEFA BANTIDER

M

ACCPTED

3

Abrha Kebede Meresa

M

ACCPTED

4

Addisu Ashgere Tarekenye

M

ACCPTED

5

Alemu Gozda Godana

M

ACCPTED

6

ALENE YENEALEM ALMIE

M

ACCPTED

7

ANIMUT AMANU

M

ACCPTED

8

AREGAHEGN ZEBENE ALEMAYEHU

M

ACCPTED

9

ASHENAFI GEBRU W/MEDHIN

M

ACCPTED

10

ASMAMAW FEKADU GADENA

M

ACCPTED

11

AYNADIS DENEKEW TIZAZU

F

ACCPTED

12

AYNALEM REGASSA AREDO

F

ACCPTED

13

BERHANU TAFA GEBISA

M

ACCPTED

14

BOGALE GIRMA AMBAW

M

ACCPTED

15

Daniel Tsegaye Abegaze

M

ACCPTED

16

Dawit Kefele Bereda

M

ACCPTED

17

DERO LEMMA MENDERA

M

ACCPTED

18

GELANA MERGAGENETI

M

ACCPTED

19

GEREMEW ENDNEALEM MINAS

M

ACCPTED

20

GEREMEW WASSIE YITAYIH

M

ACCPTED

21

GETAHUN TADESSE

M

ACCPTED

22

GETU MAMU

M

ACCPTED

23

HAILE MITIKU TEFALET

M

ACCPTED

24

Henok  Dawla Dangiso

M

ACCPTED

25

hussen mohammed

M

ACCPTED

26

KALEAB NIGATI KITAW

M

ACCPTED

27

KIDIST KEBEDE GEBEGIORGIS

F

ACCPTED

28

KURI REGASSA

F

ACCPTED

29

Leta Gecho Dafafu

M

ACCPTED

30

LINGEREW MINALU ENDALU

M

ACCPTED

31

LIWUL CHANIE ALEMU

M

ACCPTED

32

MAMAW GETANE

M

ACCPTED

33

Marta Teshome Demeke

F

ACCPTED

34

MEKDES SHEWADEG

F

ACCPTED

35

MEKUANINT ABAY MULGATA

M

ACCPTED

36

MELAK DENBRU ZELEKE

M

ACCPTED

37

MERON BERHANU CHERKOS

F

ACCPTED

38

Mesfin Sentayehu Gelasew

M

ACCPTED

39

MICHAEL WALE TSEGAYE

M

ACCPTED

40

Miliyad Aklilu

f

ACCPTED

41

MOHAMMED JEMAL SEID

M

ACCPTED

42

MULUKEN BAYE SHETIE

M

ACCPTED

43

Natnael Walie Asratie

M

ACCPTED

44

ROBEL FRIEW MELESE

M

ACCPTED

45

Selamawit  Girma  Demssie

F

ACCPTED

46

SERKALEM TESHOME HAILE

F

ACCPTED

47

SHEWAYREF ASHIN TEKETEL

M

ACCPTED

48

SHUMET TAYE

M

ACCPTED

49

SILESHI HABTEGEBREAL KURA

M

ACCPTED

50

TEKLEHAYMANOT ABERA BERHE

M

ACCPTED

51

TEKLEMARIAM HAILU FKADEN

M

ACCPTED

52

Temesgen Tamiru Belayneh

M

ACCPTED

53

TESFAYE KIFELEW TIRFIE

M

ACCPTED

54

TULU MESFI NEGASH

M

ACCPTED

55

WERKAFERAHU GOSAYE GULTE

F

ACCPTED

56

YAKOB TADELE YEMANE

M

ACCPTED

57

YArgal Bimer Shiferaw

M

ACCPTED

58

Yihalem Genanew Yetalew

M

ACCPTED

59

YOHANES MEKONNEN TEKLU

M

ACCPTED

60

YOHANNNES TAKELE ENGDAWORK

M

ACCPTED

61

BIRHANU TADESSE  MOLA

M

RESERVE

62

BIRUK TILAHUN BIRU

M

RESERVE

63

ESUBALEW FETA TAMIRAT

M

RESERVE

64

Amesale Asefa Tadesse

F

RESERVE

65

ASSEFA ABIYO BESHERKO

M

RESERVE

66

GIRMAY TESFAYE

M

RESERVE

67

AYALKEBET TESFAYE

 

RESERVE

68

ABAYNESH ABUTO

F

RESERVE

69

YOHANNES BOGALE WELDEGIORGIS

M

RESERVE

70

MEGERSA HERPHA

M

RESERVE

71

TOLOSAFIRISA DIRIBSA

M

RESERVE